Strona Główna-Miały » Kościół drukuj
Historia

Świątynia wybudowana w 1909 r. przez miejscową wspólnotę protestanckiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Przekazany na użytkowanie Kościołowi katolickiemu w lipcu 1945r.

Kościół konsekrowany w 2009 r. przez Metropolitę Poznańskiego Abp. Stanisława Gądeckiego.

Po II wojnie światowej w kościele wprowadzano pewne zmiany:

-W prezbiterium wstawiono ołtarz przed soborowy z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. W górnej części ołtarza umieszczono obraz Św. Antoniego w efektownej okrągłej ramie. Po remoncie prezbiterium nowy i większy obraz z patronem kościoła umieszczono w nawie bocznej po lewej stronie ołtarza.

-Do lat 90 XX w. w kościele znajdowała się autentyczna ambona.

-W latach 50 XX w. wnętrza wzbogacono o malowidła ścienne przedstawiające postaci ewangelistów, a także Św. Stanisława,

Św. Wojciecha, Św. Jadwigę oraz Bł. Jolantę.

Na sklepieniu kolebkowym sufitu w nawie umieszczono sceny biblijne. Obecnie malowidła te zostały zasłonięte drewnianą boazerią.

W specjalnych gablotach umieszczono sztandary katolickich stowarzyszeń młodzieżowych żeńskich i męskich z okresu międzywojennego.

Wewnątrz kościoła oprócz wysokich witraży z rozetami do gotyku nawiązuje kolebkowe sklepienie w nawie głównej oraz sklepienie krzyżowe nad prezbiterium. Nad wejściem głównym znajduje się dzwon o wadze 2 ton. Jest to nowy dzwon zawieszony w 1970 r. gdyż do tego czasu służył stary dzwon przestrzelony podczas działań wojennych II wojny światowej.

 

  Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego jak przystało na świątynię której styl architektoniczny nawiązuje do gotyku jest budowlą wyróżniającą się prostotą, surowością oraz głównie solidnością.